Křepelky - www.krepelka-japonska.cz
Vše pro chov křepelky japonské - klece, obaly na vejce, líhně, kroužky, napáječky...
Internetový prodej, kamenná provozovna v Ostravě - Nové Bělé.
Vítězslav Kanclíř
Hrabovská 5/39
Ostrava - Nová Bělá
724 00
IČ: 43621848
DIČ: CZ7306125574
Tel.: 722 550 000
E-mail: koval@kanclir.cz
Nejhlavnějším zdrojem tekutiny pro křepelky je čistá voda, ale znečištěná může být největším nepřítelem. Proto dávejte pozor, aby Vaše křepelky měly vždy čistou a čerstvou vodu. Já dle situace přidávám i vitamíny a Acidomid nebo jablečný ocet.
Napájecí systémy
Vyzkoušel jsem v praxi desítku různých napájecích systémů, níže se vám je pokusím popsat:
Kloboukové napáječky – používám je v různých velikostech při odchovu vylíhnutých křepelek. Výhodou je, že se k vodě dostane najednou mnoho křepelek. Nevýhodou je každodenní čištění a doplňování. Občas se i nějaká křepelka utopí. Dle velikosti křepelek podkládám napáječku a zvyšuji tak hladinu nad úrovní podlahy. Ceny napáječek se pohybují dle velikosti 50-100 Kč.
Niplové napáječky – tento systém jsem otestoval v nouzi, kdy jsem zrovna neměl volné kloboukové napáječky. Použil jsem je od králíků – viz. foto. Křepelky vodu našly ihned a klováním do niplu popíjely kapku po kapce. Tento systém se běžně používá k napájení slepic i jiné drůbeže. Výhodou bude zřejmě neustálý přísun čisté vody, nemožnost křepelek utopit se a možnost napojení na centrální systém. Na 20 křepelek jsem měl 2 niply a za 3 dny mi křepelky nevypily ani polovinu toho, co před tím vypily z kloboukových napáječek. Také se mi špatně regulovala výška niplů, protože jsem měl křepelky v různých velikostech.
Automatická napáječka – tento systém mám v klecích nejčastěji a vyhovuje mi ze všech nejvíce. Mám zapojeno 5 různých systémů a kupodivu jsem si oblíbil ten nejlevnější a na oko nejobyčejnější. Jde o malou misku z plastu s pružinkou. Jakmile se přes hadičku spustí samospádem voda, miska ztěžkne a svoji vahou zamáčkne pružinku a dosedne na silikonové těsnění. Tím zastaví přívod. Jako nádrže používám pet lahve nebo kanystry. Oproti jiným systémům se mi zatím nestala žádná nehoda a voda neunikla. Napáječka je uvnitř klece a za několik měsíců provozu jsem ji nepotřeboval vyplachovat nebo čistit. Jedinou nevýhodou je, že některé křepelky podlézají pod miskou, vylévají si vodu na hřbet a v okolí se zdržuje vlhkost, především v podestýlce z hoblin. V klecích problém není, navíc jsem si do klecí vyrobil zábranu ze sítě a tím se to vyřešilo.
Automatická napáječka speciálně pro křepelky – jde o zátěžovou napáječku, fungující na stejném principu, jako předešle uvedená. Tyto napáječky jsem sehnal až naposledy, proto je mám zapojeny jen v několika klecích. Pro chov křepelek bych řekl asi nejvíce vyhovující. Tyto napáječky se vyrábějí vyloženě pro klecový chov křepelek a lze je umístit do klece nebo před klec. Správně se umísťují mimo klec a křepelky pijí přes otvory vystřižené v přední části klece. V případě chovu např. v králíkárně je lze přišroubovat dovnitř. Tyto napáječky dodávám do klecí, které vyrábím. Případně je prodávám i samostatně.
Obdobný systém, který funguje na trochu jiném principu. Miska je jakoby neustále prázdná s minimem vody. Jakmile začnou křepelky klovat do jazýčku v misce, tak se uvolní těsnění a doteče voda z nádrže. Tento systém mám v pěti klecích nad sebou a zatím jsem měl spíše komplikace. Hned při zapojení mi 2 napáječky z pěti přetékaly a ani po rozebrání a důkladné kontrole se mi nepodařilo je zprovoznit. Z těch fungujících mají některé hladinu až k okraji a některé téměř vůbec. Občas mi unikla značná část vody, když si do napáječky vyskočila křepelka a pařátem spustila přívod vody. V klecích nad sebou to řeším tak, že mám 2 na sobě nezávislé rozvody vody.
Další napáječky, které používám jen dvě jsou rovněž nespolehlivé a to z důvodu protékání celého zásobníku, pokud křepelka sedne do napáječky. Stalo se mi to jen několikrát.
Centrální rozvody vody se dají skládat dle potřeb chovatele. Výrobci dodávají nepřeberné množství hadiček, spojek, redukcí, vývodů, ventilů… v případě zájmu mě kontaktujte , dovedu vám tyto napáječky i dodat.
Kameninová miska – pro mě naprosto nevyhovující volba, kterou používám jen v případě krátkodobého umístění křepelek v izolaci. Například když se mi porve skupina kohoutků a nemám v danou chvíli čas řešit jejich porážku, tak poraněné nebo agresívní jedince izoluji do prázdných králíkáren. Vody nalévám 1-2 cm a během krátké doby je znečištěná.
Pár vyzkoušených nápadů jiných chovatelů křepelek:
Heřmánkový čaj – ve vychladlém stavu podávejte čerstvě vylíhnuté kuřatům, pomáhá jim při vyčištění tlustého střeva. Můžete podávat i dospělým jedincům s menšími přestávkami.
Ocet – druhým odzkoušeným receptem je ocet s vodou v poměru 1:5. Toto používejte v době, kdy je nedostatek vitamínů, ale může se podávat i celý rok, jako osvědčená prevence proti kokcidióze. Podávat můžete přibližně při každém pátém napájení. Nemá žádné nežádoucí účinky, přímo je to zdravé.
Šťáva z ovoce – v zahradě popadané ovoce můžete použít na přípravu ovocné šťávy, kterou zředíte s vodou a tak podávejte. Například z jablek, hrušky, hroznů, ale i z bobulí bezu. Z takto připravené šťávy budou mít křepelky velkou radost.