Křepelky - www.krepelka-japonska.cz
Vše pro chov křepelky japonské - klece, obaly na vejce, líhně, kroužky, napáječky...
Internetový prodej, kamenná provozovna v Ostravě - Nové Bělé.
Vítězslav Kanclíř
Hrabovská 5/39
Ostrava - Nová Bělá
724 00
IČ: 43621848
DIČ: CZ7306125574
Tel.: 722 550 000
E-mail: koval@kanclir.cz
Čím krmím svůj chov křepelek
U výrobce krmiv jsem si nechal namíchat směs pro křepelky ve snášce a část směsi nechal slisovat do granulí. Má vysoký obsah bílkovin a jde o kompletní krmivo. Krmivo mi vyrobili na zakázku, výrobce ho běžně k prodeji nenabízí. Tyto granule nebo sypkou směs pro křepelky nabízím chovatelům k zakoupení v 25 kg pytlích.
Křepelky krmím minimálně dvakrát denně, dle velikosti krmítka. Dá se říct, že mají přístup ke krmivu nonstop.
Co by mělo obsahovat dobré krmivo
Protein – bílkoviny a aminokyseliny zajišťují růst vláknin a produkci vajec.
Energie – příjem energie v potravě závisí na kvalitě stravy, věku křepelek, reprodukčního stavu a na teplotě chovného prostředí. Potřeba energie je 2600-3000 kcal MJ / kg. Dobře sestavena kvalitní potrava znamená vyšší produktivitu v snůšce. Nejhlavnější prameny energie jsou různá semena a obiloviny, které tvoří největší procenta ve výrobě krmných směsí. Při studeném počasí přidávejte křepelkám více olejnatých semen a tím zvýšíte přísun energie.
Vitamíny – hlavní funkce vitamínů je přiměřený růst křepelek a pomáhá při odolávání chorob. Při nedostatku může dojít ke snížení snůšky, neoplodnění vajíček, nebo vylíhlé kuřátka uhynou. Při nedostatku vitamínů u dospělých jedinců může způsobit i oslepnutí. Potřebné množství vitamínů v produkci vajec je 3200 (NE) / kg, pro kuřata je 4000 (NE) / kg. POZOR! Při nevhodném skladování vitamínů můžete dosáhnout opačný vliv, např. otrávení chovu.
Nejhlavnější vitamíny:
Vitaminy D-2, D-3 podporují střevní trakt a pomáhají při usazování vápníku na skořápkách vajec.
Vitamín E-nedostatek zničí nervovou soustavu (encephalomalacia) kuřátek a také embryí ve vajíčku. Nejlepším přírodním zdrojem E-vitaminu je vojtěška.
(Folsav) – nedostatek při rostoucích křepelkách způsobuje slabé opeření a slabé kosti.
Vitamín B-12 podporuje vývin červených krvinek.
Minerály:
Vápník a fosfor – podporují růst a pevnost kostí
Hořčík – je nevynechatelnou složkou v tvorbě vláknin a tělesných šťáv. Nedostatek způsobuje pomalý růst, křeče a následný úhyn křepelek.
Mangan – potřebný k normálnímu růstu, tvorbě skořápek vajec.
Měď, železo a kobalt – podporují tvorbu hemoglobinu.
Zinek – na nedostatek jsou velmi citlivé zejména kuřata. Způsobuje pomalý růst, neobvyklé dýchání a deformování dolních končetin.
Sůl – je třeba při strávení bílkovin a udržování rovnováhy kyselin v organismu. Příliš mnoho soli způsobuje průjem a tím mokrou podestýlku.
Krmítka
V krmení známe více možností, ale některé zásadní věci musíte dodržet. Nádobu s krmivem musíte umístit na takové místo, aby ji křepelky nemohly znečistit, hrabat v ní a aby se do krmiva nedostala voda.
Tubusové krmítka – tyto krmítka používám především při odchovu. Lze je i zavěsit do patřičné výšky a zabránit tak znečistění. Zásobník doplňuje krmivo do otvorů až do úplného vyprázdnění.
Žlabové krmítka s víkem – používám je především při odchovu mimo klece, kde by jinak křepelky krmivo rozházely a znečistily.
Žlabové krmítka bez víka – v různých provedeních ze dřeva, plastu i plechu je připevňuji na vnější část klece. Krmítka jsem si pokusně vyrobil z okapového žlabu, z odpadní roury, z plechu nebo plastu, ale nejvíce mi vyhovují krmítka ze dřeva. Respektive z obalové překližky. Jde ovšem o ryze ekonomický pohled, protože mě 100 cm žlab vyjde na 10 Kč oproti 10-ti násobné ceně jiných variant.
Kameninové misky – plytké misky používám při krmení vylíhlých křepelek, které si ještě nedovedou najít potravu v tubusovém krmítku nebo v nouzi, pokud nemám připraveno krmítko žlabové. Větším křepelkám, které nemám v klecích, dávám do misek říční písek nebo vápencový grit. Občas jim tam přidám i sušenou kopřivu, rozdrcený rohlík nebo hrst posečené trávy.